WordPress

WordPress Google Site Kit Eklentisi Hazır!

Google’nin resmi Site Kit eklentisi yayınlanması sonrası kişisel sitem olan emreyildirmaz.com ‘da deneme ve kullanımı oldukça etkileyici olan bir eklentiden bahsetmek istiyorum sizlere! Ve huzurlarınızda Google Site Kit – WordPress eklentisi!

Nedir bu WordPress için Site Kit Eklentisi?

Search Console, Analytics, Adsense ve PageSpeed Insights araçlarını bir arada kullanma imkanı sunan Google, WordPress eklentisi ile kullanıcıların işini daha da kolaylaştırmayı hedefliyor. Pek çok SEO uzmanı ve site yöneticisinin vazgeçilmezi olan bu araçları tek bir çatı altında topladı. Bahsi geçen araçların kendi panellerine gitmeden çok basit bir şekilde WordPress paneli içerisinde verilere ulaşmayı sağlaması gerçekten büyük bir kolaylık olacak.

Aralık 2018’de duyurulan Google Site Kit sonrasında geçen yaklaşık 1 sene ardından WordPress eklentisi de duyuruldu.

Google Site Kit Nedir?

İlk olarak geçtiğimiz yılın başlarında sesini duyuran ve uzun süredir WordPress’e gelmesi beklenen altın değerindeki Google Site Kit nedir?

WordPress, 5.0 güncellemesi ile beraber Google tarafından uzun süredir ihtiyaç olan bir eklentiyi beta kullanıcıları için yayınladı. Geçtiğimiz yılın sonlarında Google Webmasters’ın resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşılmasıyla duyurulan Google Site Kit, beta kullanıcıları için kullanılabilir durumda.

Google Site Kit Nedir?

Google Site Kit eklentisi ile birlikte WordPress kullanıcıları, Google’a ait olan bir çok aracı tek bir eklenti ile karşılayabiliyor. Her seo uzmanının tarayıcı yer imlerinde bulundurduğu Google hizmetleri, Site kit eklentisi ile birlikte kalkıyor, peki Google Site Kit neler sunuyor?

WordPress Google Site Kit
WordPress Google Site Kit
 • Search Console: Web sitelerinizin arama sonuçlarında ne kadar ve nasıl gözüktüğünü, kaç tıklama aldığını yönetebileceğiniz Google hizmeti.
 • Analytics: Web sitelerinizin ziyaretçi sayısını ve davranışlarını incelemek için kullanılan Google hizmeti.
 • AdSense: Web sitelerinizin reklamlarını ve kazançlarını yönetmek için kullanılan Google hizmeti.
 • PageSpeed Insights: Web sitelerinizin hızlarını ölçmek ve optimize etmek için kullanılan Google hizmeti.

Bir webmaster için kullanılması gereken Search Console, Analytics, AdSense ve PageSpeed Insights gibi hizmetleri tek bir eklentide toplayan Google, 2019 yılının ilk aylarında beta testini kullanıcılarına sundu.

Google Site Kit Nasıl Alınır?

Bir çok WordPress seo eklenti ve hizmetlerininin önüne geçecek Google Site Kit özellikleri açıklandı, kullanıcılara bir çok özellik sunacak Google Site Kit’in özellikleri şu şekilde;

 • Her yazı ve sayfa için özel istatistikler: Yazdığınız yazıların ne kadar tıklanma aldığını görsel detaylarla öğrenmek istiyorsanız, yönetici çubuğu üzerinden doğrudan mümkün oluyor.
 • Kolay kurulum: Basit ve hızlı kurulum ile istatistiklerinize kavuşun. Kullandıkça daha fazla analiz elde edebileceğiniz Site Kit’de, kendi istatistik biçiminizi ayarlayın.
 • Anlık takip: İnternet sitenizin hızını, ziyaretçilerini ve kazancını anlık olarak görüntüleyin.

Google Site Kit WordPress eklentisi nasıl kurulur?

Google Site Kit WordPress eklentisi kurulumu oldukça basit şekilde tamamlayabilirsiniz.

 1. WordPress paneline giriş yapın
 2. Açılan ana menüde Eklentiler > Yeni Ekle
 3. Yeni eklenti sayfasının arama kısmında “Site Kit by Google” yazın ve aratın.
 4. Geliştiricisi Google olan ve Google’ın klasik renkli G harfinden oluşan eklentiyi kurun.
 5. Eklenti yüklendikten sonra etkinleştirin.
 6. Eklentiler > yüklü eklentiler > Site Kit > “Site Kit by Google” bulun ve etkinleştirin.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle :-)

Etiketler

Emre YILDIRMAZ

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emree.org ‘da devam ettiriyorum. Daha fazla bilgi al
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
error: