WordPress

WordPress 5.4.1 Yayınlandı!

Merhaba değerli EMREE.org kişisel blog takipçileri ve okurcuları. Biraz önce sizlere makale hazırlarken farkettiğim WordPress 5.4.1 sürümüne güncellemiş oldum! Sizinle birlikte yenilikleri ben de keşfetmeye başlayacağım! İşte WordPress 5.4.1 sürümü hakkında güncelleme bilgileri ve giderilen hata rehberi!

Daha çok ve daha iyiye merhaba deyin.

Sayfalarınızı canlandırmanın diğer yolları. Her şeyi yapmak ve her zamankinden daha iyi görünmesi için—hissedebileceğiniz hız artışı ile.

WordPress 5.4.1 sürümüne hoşgeldiniz.

Her ana sürüm blok düzenleyiciye daha fazlasını ekler.

Yazı ve sayfalarınızı en iyi görsellerinizle canlandırmanın daha fazla yolu. Web’in en iyi servislerindeki yerleşik ortamın zenginliği ile ziyaretçi getirmenin ve onlarla etkileşime girmenin daha fazla yolu.

Vizyonunuzu gerçekleştirmenin ve blokları mükemmel bir yere koymanın daha fazla yolu—belirli bir blok sizin için yeni olsa bile. Daha verimli süreçler.

Ve her yerde daha fazla hız, böylece bölümler veya galeriler oluştururken veya sadece bir düz yazıya satır ekledikçe, iş akışlarınızın ne kadar hızlı olduğunu hissedebilirsiniz.

İki yeni blok. Ve genel olarak daha iyi bloklar.

 • İki yepyeni blok: Sosyal simgeler ve düğmeler etkileşimli özellikler eklemeyi hızlı ve kolay hale getiriyor.
 • Renklerle yeni yollar: Düğmeler ve manşet bloğundaki gradyanlar, zengin metin bloklarındaki renk seçeneklerine araç çubuğu erişimi ve ilk kez grup ve sütun bloklarındaki renk seçenekleri.
 • Daha az varsayım! 5.4 sürümü, her bloğa çoklu ortam yerleştirmek ve değiştirmek için tüm süreci kolaylaştırır. Şimdi hemen hemen her blokta aynı şekilde çalışıyor!
 • Ve belki de ortam+metin bloğundaki görselinizin başka bir yere bağlanmasını istediniz—belki de bröşürün resmi broşürü belge olarak indirmelidir? Güzel haber, bu artık yapılabilir.

Temiz kullanıcı arayüzü, daha net gezinme ve daha kolay sekme!

 • Bağlantı haritaları ile daha anlaşılır blok dolaşımı. Ve oraya ulaştığınızda daha kolay seçim imkanı.
 • Tuş takımı ile gezinmeniz gerektiğinde, daha iyi sekme ve odaklanma. Artı, neredeyse tüm bloklara kenar çubuğundan sekebilirsiniz.
 • Hız! %14 daha hızlı yüklenen düzenleyici, %51 daha hızlı yazma süresi!
 • İpuçları gitti. Onların yerinde, ihtiyaç duyduğunuzda —sadece ihtiyaç duyduğunuzda— tekrar ve tekrar açabileceğiniz bir karşılama rehberi penceresi var.
 • Bir bloğun düzenleme veya gezinme modunda olup olmadığınızı bir bakışta öğrenin. Veya sınırlı bir görüşünüz varsa, ekran okuyucunuz hangi modda olduğunuzu söyleyecektir.

Tabii ki, en yeni araçlarla ve özelliklerle çalışmak istiyorsanız, Gutenberg eklentisini yükleyin. Blok düzenleyicide yeni ve heyecan verici özellikleri başkaları görmeden önce ilk kullanan siz olacaksınız!

Temel hakkınız: gizlilik

5.4 dünya çapında çeşitli gizlilik konularına yardımcı olur. Dolayısıyla, kullanıcılar ve paydaşlar, mevzuata uygunluğu veya ekibinizin kullanıcı verilerini nasıl kullandığı sorduğunda, yanıtların doğru olması çok daha kolay olmalıdır.

Bir göz at:

 • Artık kişisel verileri dışa aktarma, kullanıcıların oturum bilgilerini ve topluluk etkinlikleri bileşenindeki kullanıcıların konum verilerini içerir. Artı, içerikler tablosu!
 • Gizlilik araçları aracılığıyla dışa aktarma ve silme isteklerini işleme alırken ilerleme durumunu görün.
 • Ayrıca, küçük geliştirmeler gizlilik araçlarına biraz daha temiz bir görünüm kazandırır. Gözlerin sana teşekkür edecek!

Sadece geliştiriciler için

Menü öğelerine özel alanlar ekle – doğal yoldan

İki yeni eylem, menü elemanlarına —eklenti olmadan ve özel yürüteçler yazmadan— özel alanlar ekleminizi sağlar.

Menü yönetim ekranında wp_nav_menu_item_custom_fields, menü düzenleyicisindeki bir gezinme menüsü elemanının taşıma düğmelerinden hemen önce tetiklenir.

Özelleştiricide wp_nav_menu_item_custom_fields_customize_template, menu elemanları form alanları şablonunun sonunda tetiklenir.

Kodunuzu kontrol edin ve bu yeni eylemlerin özel kodunuzu nerede değiştirebileceğini görün ve çoğaltma konusunda endişeleriniz varsa, WordPress sürümü için bir kontrol ekleyin.

Bloklar! Daha basit biçimlendirme, yeni API’ler ve gömülüler

 • Blok biçimlendirmesinde tamamıyla basitleştirildi. Negatif kenar boşlukları ve varsayılan dolgular gitti! Artık blokları ihtiyacınız olan şekilde biçimlendirebileceksiniz. Ve, bir yeniden yapılandırma ile dört gereksiz kapsayıcı div öğesinden kurtulduk.
 • Eğer eklenti geliştiriyorsanız, bloklarınızın koleksiyonlarını kategoriler arasında ad alanlarına göre kaydedebilirsiniz—daha fazla marka görünürlüğü elde etmenin harika bir yolu.
 • Kullanıcıların iki yeni API ile daha fazlasını yapmasına izin verin: blok varyasyonları ve gradyanlar.
 • Gömülülerde blok düzenleyici artık TikTok destekliyor—ve CollegeHumor artık yok.

Geliştiricilerin WordPress 5.4‘ü seveceği çok fazla şey var. Daha fazlasını keşfetmek ve bu değişikliklerin siteniz, temanız, eklentiniz ve daha fazlasını nasıl öne çıkaracağını öğrenmek için WordPress 5.4 alan rehberi‘ni inceleyin.

Etiketler

Emre Yıldırmaz

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emree.org ‘da devam ettiriyorum.
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

ADBlock Engelleyici Tesbit Edildi!

emree.org kişisel blog içeriklerinin yayınlanmasına devam edebilmesi için reklam kazancına ihtiyacı vardır.

İsterseniz AD Block uygulamasından emree.org alan adını kaldırarak, içerik paylaşımlarımı sürdürmek için tek gelir kaynağı reklamlar olan sitemin mevcut yayınını takip edebilirsiniz.

Lütfen sitemde reklamlara izin verin veya abone olun!