Mobil

Samsung Galaxy S5 – Lollipop – Eski sürüme dönüş!

 
Merhaba değerli okurcular, General mobile discovery Lolipop güncellemesinden memnun kalmayanlar için anlattığım konudan sonra Samsung Galaxy S5 Lolipop güncellemesinden KitKat sürüme nasıl geçilir bunu anlatmaya çalışacağım sizlere. Makaleyi dikkatli bir şekilde okuyup, adım adım ilerlerseniz her hangi bir sorun ile karşılaşmayacaksınız.

Unutmayın!

Bu uygulama tamamen sizin sorumluluğunuzda, yapacağınız hata ve/ya telefonunuzun bir daha kullanılamaz hale gelmesinin nedeni hiç bir zaman yildirmaz.org ve/ya Benim şahsi sorunum olmayacaktır!

Neler Lazım?

 1. yildirmaz.org Odin-v3.09
 2. SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones_yildirmaz.org
 3. Galaxy S5 cihazınızın için Orjinal KitKat sürüm dosyası

Adım adım kullanım:

 1. SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones_yildirmaz.org
 • SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones_yildirmaz.org dosyasını rardan çıkartın. İçinde bulunan SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.exe çalıştırın kurulum otomatik olarak bitecek. (Tavsiyem sizlere, bilgisayarı yeniden başlatmanız olacak!)
 • Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, Telefonunuzu kapatın, Download Mode olarak başlatın.

Download Mode olarak nasıl açarım?

Download mode olarak telefonuzu açmak için; Ses KISMA tuşuna basılı tutun, Ardından alt kısımda bulunan “ana menüye dönüş” tuşuna basılı tutun ve telefonunuzun açıp/kapatma tuşuna basılı tutun.
S5 Download Mode
 
Volme up: Continue Telefonunuzun ses açma tuşunu kullanarak devam diyelim. Sağdaki ekranı gördüğünüz de bilgisayarınza telefonuzu bağlayın. Donanım aygıt yüklemesi bitene kadar beklerken çalıştıracağımız program’a geçelim..

 1. yildirmaz.org Odin-v3.09 Kurulumu ve Kullanımı

Odin yazılımını çalıştıralım, karşınıza gelecek olan ekranı inceleyin;
Odin
 
Yukarıdaki resim haricinde bir şey değiştirmemeniz sizin sorumluluğunuz altında olacaktır!

 1. Samsung Update sitesine girip, resmi sürümü indirmeniz olacak (İndirme işlemini gerçekleştirebilmeniz için siteye üye olmanız gerekiyor!)

Benim kullandığım cihaz modelim SM-G900FQ olduğu için ben böyle arama yaptım. Sizin cihazınız Modeliniz neyse ona göre indirme yapacaksınız.
Samsung S5 Model ve İndirme bağlantıları
 
Yukarıdaki resim biraz daha açıklayıcı olmuştur umarım :)
İndirdiğiniz versiyon yazılımını .Rar dosyasından çıkartın. Odin3 programında gördüğünüz AP bölmesinden seçin. Ardından hiç bir işlem yapmadan START düğmesine tıklayarak devam edin.
 
İşlem bitene kadar bekleyin. İşlem bittiği zaman Odin ekranında ID:COM kısmının üstünde yeşil renkte PASS uyarısı çıkacaktır. Bu uyarıyı gördüğünüzde telefonunuzun kablosunu bilgisayardanızdan çıkartabilirsiniz.

 1. İşlem bittiği zaman telefonunuzu tekrar kapatın.
 2. Bu defa cihazınızı recovery modunda yeniden başlatın.
 3. Recovery menüsü içerisinden Wipe data/Factory reset işlemini yapın. (Bu işlem cihazınızı sıfırlayacaktır! SD kartınızdaki verilere dokunmayacaktır!)

Hepsi bu kadar.
Cihazınızın ilk açılışı 5 dakikayı bulabilir bu esnada işleme müdahalede bulunmayın.
Bu işlem esnasında ya da sonrasında karşılaşacağınız problemleri lütfen bu konu altından benim ile paylaşın.

Emre YILDIRMAZ

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emree.org ‘da devam ettiriyorum. Daha fazla bilgi al
Başa dön tuşu
error: