Kişisel

Osmanlı’da kardeş katli

Osmanlıda kardeş katli yasası ilk çıktığında yasa da yazan ifadeye göre keyfiyet ve saltanat hırsı için işlenmemelidir devletin bekası için geleceğimiz için yapılması gerektiğini vurgulanmıştır ancak bazı padişahlar bunun dışına çıkıp saltanat hırsı yüzünden ve hiçbir dayanak ve ispat olmadan öldürmüşlerdir.

Osmanlı biziz ama yanlışları savunamam kim olursa olsun yanlışa yanlış doğruya doğru demek zorundayız. Lakin yasada ki denilene göre uygulanmasına karşı değilim bazı padişahların kardeşleri düşman kuvvetler ile birlik olup saltanatı ele geçirmek, isyan çıkarmak, baş kaldırmak gibi durumlarda sergilemişlerdir. Bu durumda düşmanla hareket eden vatana ihanetten idamı verilmelidir.

Tabi ki de Osmanlı padişahlarının kardeşlerini öldürürken keyfiyetle öldürmediğini bir sebepten ötürü doğru ya da yanlış olaylar baş göstererek kardeşlerini öldürmüşlerdir. Keyfiyet ile öldürdüğünü düşünenlere bir sorum sizin kardeşiniz olsa onu keyfiyetle öldürebilir misiniz ?

Cevabı doğru tahmin ediyorum: Hayır keyfiyetle öldüremem. Tabi ki vatana ihanet söz konusu olursa ancak sadece ve sadece vatana ihanet söz konusu olursa ölümle cezalandırılmalıdır onun dışında öldürmek kabul edilir bir şey değildir.

-Ali buğra Çoban
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
error: