Genel

Değiştirmeniz Gereken 3 Varsayılan Parola!

Ne kadar dikkatsiz olursanız olun, dünya yıkılsa bile bu 3 şifreyi mutlaka değiştirin! Chip.com.tr ‘de okuduğum bir makalede dikkatimi üzerine çeken bu yazı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum! Windows 7’de değiştirmeniz gereken 3 şifreyi MUTLAKA DEĞİŞTİRİN! Parolalar her ne kadar sıkıcı olsa da güvenliğimiz için gerekli öğelerin başında geliyor. Bir çoğumuz, yeteri kadar karışık parolalar kullanmaktan kaçınıyoruz ve birçok hesabımız için aynı parolayı kullanıyoruz. Ancak bu tür bir davranış, verilerimizi ve bilgisayarımızı zararlılara ve kötü niyetli kişilere karşı savunmasız hale getirebilir.Bu yazımızda zararlı saldırılarına karşı temel bir korunma sağlamak için değiştirmeniz gereken üç varsayılan parolayı sizlere sıralayacağız.

1. Windows yönetici parolası

Windows yönetici hesabı, aslında varsayılan bir parola ile gelmiyor. Ancak Windows kurulumunda kullanıcıdan Administrator hesabı için bir parola ayarlaması isteniyor ve bu alanı boş bırakmaya izin veirliyor.
Windows’un önceden yüklenmiş olduğu bir PC aldıysanız ve bir kurulum sürecinden geçmediyseniz, yöneticisi hesabınıza erişmek için hiçbir parola gerekmiyor dahi olabilir.
Yöneticisi hesabınızın parolasına sahip olan herhangi biri, temel bir bilgisayar bilgisi ile bilgisayarınızda tam bir denetim sağlayabilir. Bu, bilgisayarınıza fiziksel erişimi olan kullanıcılarla da kısıtlı değildir.
Windows 7’de Administrator hesabı gizli olduğundan, yönetici haklarıyla çalıştırdığınız bir komut satırında aşağıdaki komutu yazarak, onu görünür hale getirmelisiniz.
net user administrator /active:yes
Şimdi Denetim Masası’ndan Kullanıcı Hesaplarına ulaşarak Administrator hesabının parolasını değiştirin.
Administrator hesabını tekrar gizlemek için şu komutu yönetici izinlerine sahip bir komut satırında çalıştırın:
net user administrator /active:no

Etiketler

Emre YILDIRMAZ

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emree.org ‘da devam ettiriyorum. Daha fazla bilgi al
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
error: