Genel

5G nedir ?

5G teknolojisi hayatımızda farklı bir rol oynayacak gitgide gelişen teknoloji hayatımızın her alanında bize kolaylık sağlıyor. 4G ile 1GB olan dosyalar 14 dakikada indirilirken 5G ile 1GB olan dosyalar 8 saniye de indirilecek çok daha hızlı olacak. Bulunduğunuz yerden sanki başka bir yerdeymiş gibi olacak ve hissedeceksiniz. 5G ile bir şey varmış gibi gösterilecek mesela nesli tükenmiş bir dinozoru etrafta gösterebilecek bir teknoloji mevcut olacaktır. Uzaktan ameliyat olacak üretilen teknolojik araçlar ile uzaktan ameliyat yapılabilecek ameliyata girecek olan bir kişinin doktoru uzakta ise bunu 5G teknolojisi ile dünyanın öbür ucunda bile olsa ameliyatı yapabilecek pozisyona gelebilecek.images 1

Oyun dünyasında şuan PC ya da Mobil başında oynanan oyunlar 5G ile farklı bir pozisyonda sanal gerçeklik düzeyinde oynanabilecek bir savaş konulu bir oyunda sanki gerçekten savaştaymış gibi hissedilecek. Akıllı evler, akıllı hastaneler, akıllı hoteller gibi teknoloji düzeyinde dizayn edilecek buda 5G teknolojisi ile hayat bulacak her eşya internete bağlanır düzeyde olacak oradan dizi, film izleyebilecek ve dünyada olup biteni görebileceksiniz.
Trafikte sürücüsüz arabalar hayata geçirilecek buda kaza yapma riskini düşürecek. İş dünyasında da insanların yaptığı işleri çoğunluğunu teknolojik aletler ve robotlar yapacak ve iş dünyasında ki kaza oranlarını düşürecek.

Akıllı telefonların pil ömürleri kısa olmaktan kurtulup uzayacak 5G ile mobil cihazların enerji tüketimi azaltılarak pil ömrünün 10 yıla kadar uzatılması amaçlanacak.
Uzaktan alışveriş, uzaktan eğitim olacak ve uzaktan iş yapma imkanı sağlanabilecek.
Yani kısaca dünyamız tamamen dijital bir hayata dönüşecek 5G ile hayatımız eskisi gibi olmayacak tamamen değişecektir.

Bunun yanı sırasında 5G ile insan hayatı riske uğrayacak mı ?
Bildiğiniz üzere teknoloji ilerlemektedir insan hayatında teknoloji gerekli olan bir şeydir ancak bunun yanında insan hayatını riske sokabilme durumu da vardır. 5G ile radyasyon, yüksek frekans ve güvenlik açığı tehlikeleri var. Radyasyon ve yüksek frekans insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Güvenlik açığı ise daha çok siber saldırılara maruz kalınacağını gösteriyor.

Önümüzde ki yıllar 5G teknolojisine karşımıza çıkabilecek her şeye hazırlıklı olmalıyız.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
error: