Dökümantasyon

XAMPP-Control.ini Erişim engellendi Hatası – Çözüm

XAMPP Yazılımında gelen son güncelleme kurulum esnasında xampp-control-panel.ini hatasını çözüm makalesi.

Windows 10 Güncelleme Entegresi Merhaba değerli blog takipçileri. Web sitesi hazırlarken olmazsa olmaz dedirttiğim XAMPP yazılımı son gelen güncellemesi ile hatasını birlikte getirdi. Bu hata kurulum sonrası ekranlara geliyor. “Eror: Cannot create file “C:\xampp\xampp-control.ini”. Erişimi engellendi” hatasının çözümünü sizlere anlatmaya çalışacağım.

Hatanın ekran görüntüsü;

OK” düğmesine bastığınızda hatalar devam ediyor. Örneğin aşağı da bulunan “XAMPP Control Panel” simgesi üzerinden çıkış yaptığınız zaman çeşitli hatalar ile tekrar karşılaşıyoruz.

XAMPP Control.ini hatasını nasıl giderdim?

Hatanın giderilmesini XAMPP topluluk sayfasına başlık oluşturarak bilgi almaya çalıştım. Benimle beraber bir kaç kişi daha aynı hatayı almasını da fark ettikten sonra program geliştiricilerinden biri çözümü anlatmış.

Çözümü;

  • Başlat düğmesine tıklayın ve XAMPP yazılımına gelin ( Genelde menünün en alt kısmında yer alıyor. Başlat menüsünde en aşağıya doğru inin. )
  • XAMPP Control Panel uygulaması üzerinde “Sağ tuş” -> “Diğer” -> “Dosya konumunu aç” seçeneğine tıklayın ve uygulamayı masa üstüne kısayol olarak gönderin.
  • Masa üstüne gönderdiğiniz XAMPP Control Panel uygulaması üzerinde sağ tuş yapıp “Özellikler” -> “Uyumluluk” seçeneklerine geçip, uygulamayı “Bu programı yönetici olarak çalıştır” özelliğini aktif edin ve “Uygula” -> “Tamam” düğmesine basın.
  • Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini aktif edin.

Şimdi programı tekrar çalıştırın. Hatanın gittiğini göreceksiniz.! :-)

Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle, hoşça kalın ;-)

Etiketler

Emre YILDIRMAZ

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emree.org ‘da devam ettiriyorum. Daha fazla bilgi al
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
error: