Dökümantasyon

WordPress Nasıl Kurulur?

Merhaba yine ben ve yine bir ders. Wordpress dünya çapında en iyi bloglama sistemine sahip.Kullandığım bloglama sistemi Wordpress üzerine kurulu. (Benzetemediniz mi?) Sizde Wordpress kurup böyle güzellikler yaratabilrisiniz! Nasıl mı? Bu makaleyi okudukdan sonra nasıl olduğunu öğrenmiş olacaksınız. Emin olun adım adım ve tane tane anlatacam. Hem resimli olacak hemde sözlü analtım yapacağım.
 

Wordpress Nedir?

WordPress şüphesiz web tasarım ile uğraşanların bloglara girip çıkanların sık duyduğu kelimelerden birisidir.Ancak çoğumuzun bu konu hakkında pek bilgisi yok.Wordpress; Joomla (Mambo), Drupal gibi içerik yönetim sistemlerinden birisidir.PHP ile yazılmış harika bir blog yönetim programıdır.Sürekli geliştirilen bir yapıya sahiptir.Eklentiler, temalar ve buna benzer nesneler ile gücüne güç katan ve beni çoğu zaman korkutan mükemmel bir sistemdir.Korkutması ise şundan dolayı sürekli yeni birşeyler bulunuyor, keşfediliyor :)
 

Peki bunu herkes kullanabilir mi?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki belki de içerik yönetim sistemleri içinde kurulumundan kullanımına kadar geçen devreleri en kolay olan sistem WordPress’dir.Öyle PHP,CSS veya ileri düzeyli programlama dillerini bilmeniz gerekmiyor.Wordpress ile ilgili forumlardan okuyarak çok rahat bir şekilde kendi blogunuzu kurabilirsiniz.Sitenizin teması içinde çeşitli siteler var.Buralardan indirdiğiniz temaları sitenizde kullanarak klasik görüntüsünden sıyrılabilirsiniz.Ancak kendi temamı yapacağım diyorsanız işte o zaman CSS bilgisine sahip olmanız gerekiyor.Gördüğünüz gibi hiç zor bir tarafı yok!!!
 

Nasıl Kurarım?

Wordpress kurmak için Wordpress.ORG sitesine girebilirsiniz. İngilizce Kurmak kullanmak istiyorsanız buraya, Türkçe kullanmak istiyorsanız buraya tıklayın.
Emre biz sana güvenmiyoruz. Açık link ver‘ diyorsanız
İngilizce Wordpress 3.2.1 : http://wordpress.org/latest.tar.gz
Türkçe Wordpress 3.2.1    : http://tr.wordpress.org/wordpress-3.2.1-tr_TR.tar.gz
İndirdiğiniz dosyalarınızı .rar’dan çıkartın. Çıkarttığınız dosyanın içine girip wordpress içine girip gördüğünüz tüm dosyaları ftp programı ile sunucunuza atın.
Normal kullanacaksanız : http://www.emreyildirmaz.com.tr
Subdomain kullanacaksanız : http://subdomain.emreyildirmaz.com.tr
Dosya içersinde kullanacaksanız : http://www.emreyildirmaz.com.tr/dosya
Ben sizlere anlatım yapacağım içni wp.emreyildirmaz.com.tr olarak açtım. Dosya aktarımı bittiğinde sitenize girdiğinizde karışınıza şu ekran çıkacak;
wp kurulum ekrani
Arkadaşlar burada size wp-config.php dosyasını bulamadığını söylüyor. Zaten Ekranda ‘da okuduğunuz gibi wp-config-sample.php dosyasını wp-config.php olarak değiştirmeden önce dosyamızı düzenlememiz gerekiyor. Nereyi düzenleyeceğiz? Diye soracak olursanızda
15 ile 25’nci satırdaki kodlar;
[php] // ** MySQL ayarları – Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //
/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */
define(‘DB_NAME’, ‘veritabaniisminiz’);
/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define(‘DB_USER’, ‘kullaniciadiniz’);
/** MySQL veritabanı parolası */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘parolaniz’);[/php] ayarlarınızı doğru girdiğinizde ana sayfanıza dönüp sayfanızı yenileyin. Karşınıza çıkacak olan pencere;
wp kurulum 1 adim

‘veritabaniisminiz’ yazan yere veritabanı isminizi girin, ‘kullaniciadiniz’ yazan yere veritabanı kullanıcı adını yazacaksınız. ‘parolaniz’ yazan yere ise veritabanı şifrenizi gireceksiniz. Bu bilgilerinizi girdikten sonra Sayfanızı yenileyin.
 
wordpress ornek kurulum sayfasi
 
Bu ayarıda yaptıktan sonra Wordpress’i kur butonuna tıklayarak kurulumu bitirin.
 
kurulum bitti
 
Giriş butonuna tıkladığınızda Wordpress sizi yönetici paneline götürecektir.
 
Bu kamale tamamen bana ait olup başka sitelerde kaynak gösterilmeden yayınlanması dahilinde hakkımı helal etmeyeceğimi bilmenizi isterim!

Etiketler

Emre YILDIRMAZ

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emree.org ‘da devam ettiriyorum. Daha fazla bilgi al

2 Yorum

  1. Teşekkürlerr (: bloğumuzdada kurulu olan bu sistemi başarıyla tanıtmışsın abi :) teşekkürler..

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
error: