Dökümantasyon

LiteSpeed Cache İnce Ayar Veriyoruz!

Hızlı açıldı değil mi? Çünkü LiteSpeed Cache Ayarlarını düzgün yaptım. Diğer sayfa geçişlerinde de bu hızı görebilirsiniz. LiteSpeed Cache ile uzun zamandır haşır neşirim. Daha önce farklı cache eklentileri kullandım fakat en yüksek verimi LiteSpeed Cache ile aldım

Hızlı açıldı değil mi? Çünkü LiteSpeed Cache Ayarlarını düzgün yaptım. Diğer sayfa geçişlerinde de bu hızı görebilirsiniz. LiteSpeed Cache ile uzun zamandır haşır neşirim. Daha önce farklı cache eklentileri kullandım fakat en yüksek verimi LiteSpeed Cache ile aldım.
Bu makalede de tüm deneyimlerimi detaylarıyla anlattım. Her ayarın ne anlama geldiğini ve etkinleştirdiğinizde sitenize ne gibi etkileri olacağını göreceksiniz. Bu sayede WordPress siteniz bozulmadan uçuşa geçecek. Hazırsanız başlayalım.

LiteSpeed Nedir? Neden LiteSpeed Kullanmalıyız?

LiteSpeed kullanımı ve ayarlarına geçmeden “LiteSpeed nedir?” kısaca değinelim. Basitçe anlatmak gerekirse LiteSpeed bir web server yazılımıdır. Apache ya da Microsoft ISS gibi. Kısaca LSWS (LiteSpeed Web Server) olarak adlandırılır. Web server sunucu tarafında çalışır. Kodları derleyip tarayıcımıza saf HTML olarak gönderir.
LiteSpeed, Apache’nin tersine ücretli bir yazılımdır. OpenLiteSpeed adı altında ücretsiz ve açık kaynaklı bir sürümü de bulunmaktadır.
LiteSpeed, WordPress’e özel bir yazılım değildir. Fakat WordPress, Jumlo, Magento, Presta Shop gibi hazır yazılımlar için eklentisi mevcut. Türkiye’de ise Veridye, Güzel Hosting, Turhost gibi firmalar ücretsiz olarak OpenLiteSpeed yazılımını sunuyor.
Neden LiteSpeed cache kullanmalıyız? LiteSpeed, yoğun ziyaretçi trafiğinde Apache’den çok daha iyi bir performans sunmaktadır. Load Balans(Yük dengeleme) teknolojisini çok iyi kullanmaktadır. Bu sayede Apache’den %60 daha iyi performans sunar. Yani ziyaretçi sayınız arttığında sunucu özelliklerinizi arttırmadan hizmet devamlılığı sağlıyor.
Ayrıca WordPress tarafını ilgilendiren kısmı “PHP SAPI” modülü. Bu sayede PHP kodlarını derlemesi %50 daha hızlı oluyor. Aşağıda Litespeed – Apache ve Nginx web serverlarının saniyede işledikleri istek sayısını karşılaştırılmış.

LiteSpeed Cache Nasıl Çalışır?

LiteSpeed Cache yaptığı işlem, tarayıcının, sunucudan talep ettiği dosyaları bir takım işlemden geçirerek göndermesidir. Aslında diğer tüm cache eklentileri hemen hemen aynı şekilde çalışır. Buradaki amaç talep edilen sorguları azaltmak veri miktarını minimuma indirmektir.
Bu işlemler; css ve javascript dosyalarını küçültme, gereksiz boşlukları silme, birleştirip tekbir dosya olarak sunma ve sıkıştırma gibi işlemlerdir.
Örneğin style.css, fontawesome.css, main.css gibi bir çok css dosyasını optimize ettikten sonra 23vf3.css gibi rastgele bir isimden oluşan tek bir css dosyasına dönüştürür.
Bu dosyaları /wp-content/cache/css altına atar. Cache’i yani önbelleği her temizlediğinizde bu dosya silinir ve yenisi oluşturulur.
Tabi tek yaptığı bu değil. Seçtiğimiz ayarlara göre resimleri optimize eder, fontları düzenler, dosyaların aynı anda gönderilmesini sağlar.
LiteSpeed tüm bu işlemleri sunucuda kurulu olan yazılımı sayesinde yapar. Diğer cache eklentileri ise PHP ile yapar. İşte LiteSpeed’i diğer cache eklentilerinden ayıran ve daha hızlı cache almasını sağlayan en önemli özellikte budur.
Aşağıda LiteSpeed Cache’in tüm ayarlarına değineceğiz.

LiteSpeed Kurulumu

WordPress LiteSpeed Cache eklentisi kurulumu gayet basit.
Eklentiler – Yeni Ekle’ye tıklayın.
Arama kısmına LiteSpeed Cache yazın.
İlk sırada görünecektir, “Hemen Yükle” butonuna basın.
“Etkinleştir” butonuna basın.
FTP üzerinden kurmak isterseniz buradan indirerek  kurlum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
LiteSpeed cache kurulumu bu kadar. Gelişmiş LiteSpeed cache ayarları için “LiteSpeed Cache – Settings” altında “Show Advanced Options” butonuna tıklayın.

LiteSpeed Cache İnce Ayar Veriyoruz!
LiteSpeed Cache İnce Ayar Veriyoruz!

LiteSpeed Cache Ayarları

“General”

Enable LiteSpeed Cache: LiteSpeed Cache’i devre dışı bırakır ya da etkinleştirir. Disable konuma alındığında ön belleğe alınmış tüm veriler silinecektir.
TTL, “Time To Live” cümlesinin kısaltmasıdır. Türkçeye “canlı kalma” olarak çevrilebilir. Aşağıdaki ayarlar ön belleğe alınmış sayfaların, yaşam süresini saniye cinsinden belirler. Bu süre dolduğunda ön bellek otomatik olarak silinir.
Default Public Cache TTL: Birçok sayfayı bu ayar kontrol eder. Varsayılan olarak ön bellek süresi 604800 saniyedir (1 hafta). Yani sayfalarınız ön belleğe alındıktan 1 hafta sonra ön bellek otomatik olarak silinecektir. Minimum 30 saniye olarak belirlenebilir.
Default Private Cache TTL: Bu ayar özel sayfalarınızı kontrol eder. Abone kullanıcıların erişebildiği sayfalar gibi. Varsayılan olarak 30 dakika olarak belirlenmiştir. En fazla 1 saat olarak ayarlanabilir.
Default Front Page TTL: Bu ayar ana sayfanızı kontrol eder. Varsayılan ön bellek süresi 1 hafta olarak ayarlanmıştır. Woocommerce gibi eklentiler bu ayardan etkilenebilir. Çünkü ana sayfa gibi davranan sayfalar oluşturabiliyorlar.
Default Feed TTL: Bu ayar RSS yayınlarının ön bellek sürelerini kontrol eder. Varsayılan olarak 0 ayarlanmıştır. Yani yayınlar ön belleğe alınmaz. Sıfırdan büyük herhangi bir rakam verilirse 30 saniye olarak ayarlanır. Sık yayın yaptığınız bir siteniz varsa, bu ayarı etkinleştirmek sürekli ön belleğin temizlenmesine yol açabilir.
Default 404 Page TTL: Bu ayar “sayfa bulunamadı” sonuçları veren sayfaları kontrol eder. Varsayılan değer 1 saattir. Örneğin bir kullanıcı “www.siteadresiniz.com/1000” adresine ulaşmaya çalışsın. Siteniz sayfa bulunamadı hatası verir. İşte LiteSpeed Cache bu bulunamayan sayfaları ön belleğe alır. Bulunamayan sayfaları önbellekte tutmaya gerek yok.  Bu ayar düşük tutulmalıdır.
Varsayılan 403 TTL: Bu ayar “yasaklı” sayfaları ön bellekte tutma süresini belirler. Varsayılan olarak 3600 saniyedir (30 dakika).
Default 500 Page TTL: Bu ayar “sunucu hatası” sonucu ön belleğe alınan sayfalar için geçerlidir. 30 dakika yeterli.
Automatically Upgrade: Aktifse eklenti otomatik olarak güncellenir . Bu ayar kapalı tutulmalıdır. LiteSpeed güncelleme sonrası sitede bozulmalar olabilir. Güncelleme işlemini manuel yapmak, sonrasında siteyi kontrol etmek daha sağlıklı bir yöntem.

“Cache”

LiteSpeed cache ayarları kontrol bölümü. Hangi tür içeriğin önbelleğe alınacağını burası belirler.
Cache Logged-in Users: Kullanıcılar oturum açtığında özel önbellek uygulnamasını sağlar.  Oturum kimliği sayesinde kullanıcıya özel ön bellek sağlanır. Bu ayar açık olmalıdır.
Cache Commenters: Bu ayarı yorumları denetleyerek yayınlıyorsanız etkinleştirin. Yorumların anında görünmesini istiyorsanız devredışı bırakın.
Cache REST API: Rest api kısaca, diğer programlama dillerinden veri çekmeye yarar.  Kullanıyorsanız bu ayarı etkinleştirin. Kullanmıyorsanız sitenize herhangi bir zararı yok.
Cache Login Page: Bu ayar, kullanıcı girişi sayfasını ön belleğe almaya yarar. Aktif olmalıdır.
Cache favicon.ico: Favicon, siteniz sık kullanılanlara eklendiğinde görünecek ikondur. Ayrıca tarayıcının sol köşesinde görünür. Eğer bir favicon belirlemediyseniz bu ayarı açın. Böylece WordPress her favicon bulunamadı uyarısı verdiğinde ön bellekten okuyacaktır.
Cache PHP Resources: Bu seçenek PHP üzerinden çağırılan CSS ve javascript kaynaklarını yönetir. Çağırılan sonuç dinamik değilse bu ayarı aktifleştirin.
Cache Mobile: Bir sayfanın içeriğinde, sadece mobil cihazlarda görünen fakat masaüstü cihazlarda devre dışı olan bölümler varsa bu ayarı etkinleştirin. Böylece mobil cihazlar için özel ön bellek uygulanacaktır.
List of Mobile User Agents: Bu ayar, bir cihazın mobil olup olmadığını belirlenmesini sağlayan ajanların listesidir. Her bir ajan arasında “|” sembolü olmalıdır.
Private Cached URIs: Genel bir sayfanın, özel bir sayfa gibi görünmesini sağlar. Böylelikle General – Default Private Cache TTL ayarını alması sağlanır. Örneğin, siteniz.com/ozel-yazi sayfası genel bir sayfadır. Buraya ekleyerek özel bir sayfa olmasını sağlayabilirsiniz.
Örnekler:
/ozel-yazi$ = sadece /ozel-yazi sayfasını Private yapar.
^/ozel-yazi = /ozel-yazi ile başlayan tüm sayfaları Private yapar.
Drop Query String: İstenilen sorguların önbelleğe alınmasını engeller. Her satıra bir dize yazılmalıdır.

“Purge”

LiteSpeed cache ayarları – ön bellek temizleme bölümü.
Purge All On Upgrade: Eklenti güncelleme sonrasında tüm ön belleği temizler. Bu ayarı açık tutmalısınız.
Auto Purge Rules For Publish / Update: Yeni yazı yayınladığında ya da güncellendiğinde ön bellek temizlenir.
Scheduled Purge URLs: Belirlediğiniz saatte, seçtiğiniz sayfaların ön belleğini temizler. Her satıra bir URL girilebilir.
Scheduled Purge Time: Yukarıdaki kuralın temizleme zamanını belirler.

“Exludes”

LiteSpeed cache ayarları – hariç tutma bölümü
Force Cache URIs: Bazı sayfalar, diğer ayarlardan etkilenerek ön belleğe alınması engellenmiş olabilir. Bu sayfaları ekleyerek ön belleğe alınmasını zorlayabilirsiniz.
“$” işareti en sona eklenirse tam eşleşme anlamına gelir.
Örnek: /ozel-yazi$
“^” işareti en başa eklenirse geniş eşleşme sağlanır.
Örnek ^/ozel-yazi ile başlayan tüm sayfalar hariç tutulur.
Do Not Cache URIs: Ön belleğe alınmasını istemediğiniz sayfaları bu alana ekleyin. “$” ve “^” işareti kullanılabilir.
Do Not Cache Query Strings: Sorgu dizelerini ön belleğe almasını engelleyebilirsiniz. Her satıra bir sorgu yazılır.
Do Not Cache Categories: Eklediğiniz kategoriler ön belleğe alınmaz.
Do Not Cache Tags: Eklediğiniz etiketler ön belleğe alınmaz.
Do Not Cache Cookies: Eklediğiniz çerezler ön belleğe alınmaz.
Do Not Cache User Agents: Belirli kullanıcıların ön belleğe alınması engellenir. Her kullanıcı arasına “|” işareti ekleyin.
Do Not Cache Roles: Kullanıcı rollerinin ön belleğe alınması engellenir. Bu ayar çok kullanışlıdır. Yönetici modunda iken sayfaların ön belleğe alınmamış halini görürsünüz. Bu da bazı hataların çözümünde size yol gösterir.

“Optimize”

Sıra LiteSpeed cache ayarları gelişmiş sekmelere geldik. Bu sekmelerde yapacağınız ayarlar site hızınızı doğrudan etkileyecek. Aynı zamanda site görünümünde bozulmalar da oluşabilir. Hala yedek almadıysanız mutlaka sitenizi yedekleyin.
CSS Minify: Bu ayar CSS dosyalarınızdaki boşlukları, satır başlarını ve açıklama bölümlerini siler. Hız anlamında önemli bir etkiye sahiptir. Bu ayar açık olmalıdır.
CSS Combine: Tüm CSS dosyalarınızı teki bir CSS dosyası olarak birleştirir. Böylece toplam sorgu sayınız azalır.Bu da hızı etkileyen önemli ayarlardan birisi. Bu ayarı yaptıktan sonra sitenizde bozulmalar oluşabilir. Bu adresten nasıl düzelteceğinizi görebilirsiniz. CSS Combine açık olmalıdır.
CSS HTTP/2 Push: Tarayıcı CSS dosyasına talepte bulunmadan CSS gönderilecektir. Bu ayar sitenizin bozulmasına neden olmaz.
JS Minify: Bu ayar gereksiz boşlukları ve açıklama satırlarını silerek java script dosyalarını küçültür. Açık konumda olmalıdır.
JS Combine: Tüm java script dosyalarını birleştirirerek sorgu sayısını azaltır. Açık konumda olmalıdır. Bu ayar sonrasında sitenizde bazı bozulmalar olabilir. Bu adresten sorunları nasıl düzelteceğinizi görebilirsiniz.
JS HTTP/2 Push: JS dosyaları tarayıcı tarafından istenmeden gönderilir. Açık konumda olmalıdır.
CSS/JS Cache TTL: Küçültülmüş ve birleştirilmiş CSS – JS dosyalarınınön bellek süresini belirler. Varsayılan olarak 1 haftadır. Açık konumda olmalıdır.
HTML Minify: Tüm HTML’lerden gereksiz boşlukları ve açıklama satırlarını silerek küçültür. Açık konumda olmalıdır.
Inline CSS Minify: HTML sayfalarının içindeki tüm CSS kodlarını küçültür. Açık konumda olmalıdır.
Inline JS Minify: HTML sayfalarının içindeki tüm JS kodlarını küçültür. Açık konumda olmalıdır.
Load CSS Asynchronously: Bu ayar açık olduğunda CSS ve HTML aynı anda yüklenir. Sayfalar daha hızlı yüklenecektir ama başlangıçta biçimlendirme görünmez.
Generate Critical CSS: Yukarıdaki ayar aktif ise çalışır. LiteSpeed cache sayfa açılışlarında ilk görüntünün düzgün gelebilmesi için “kritik CSS’leri” oluşturur. Eğer temanızda kritik CSS önceden hazırlanmışsa bu ayarı etkinleştirmenize gerek yok.
Generate Critical CSS In Background: Bu ayar kritik CSS dosyalarının arka planda oluşturulmasını sağlar. Bu ayar açık olmalıdır.
Separate CCSS Cache Post Types: Kritik CSS dosyalarının hangi türler için oluşturulacağını bu alandan belirleyebilirsiniz. Örneğin “page” değerini girdiğinizde tüm sayfalar için kritik CSS oluşturulacaktır.
Separate CCSS Cache URIs: Kritik CSS’leri belirlediğiniz adresler için oluşturur.
Inline CSS Async Lib: Bu ayar CSS kütüphanesini satır içi yaparak görüntü oluşturulmasını hızlandırır. Bu ayar açık olmalıdır.
Load JS Deferred: Java dosyalarını erteleyerek, görünür içeriğin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bu ayar Pingdom, GTmetrix ve PageSpeed hız testlerinde daha yüksek puan almanızı sağlar. Açık konumda olmalıdır.
Exclude JQuery: JQuery  bir Java kütüphanesidir. Bu kütüphane sayesinde Java kodları daha sade bir dille yazılabilir. Bu ayar JQuery optimizasyonunu engelleyerek Java ile daha uyumlu hale getirir. Böylece “JS Combine” ayarında oluşabilecek hataların önüne geçilmiş olunur. Bu ayar açık konumda olmalıdır.
Remove Comments: Bu ayar JS ve CSS dosyalarındaki açıklama satırlarını silerek dosyaların küçülmesini sağlar. Dikkat, Bu ayar sitenizde bozukluklara yol açabilir. Açık konumda olursa performans artışı sağlar.

“Tuning”

LiteSpeed cache ayarları – ince ayar bölümü. Sitenizde oluşabilecek bozulmaları engellemeniz için ince ayarlar yapmanızı sağlar. LiteSpeed cache ayarları
Combined CSS Priority: “Combine CSS” özelliğini kullandıysanız ayrılmış CSS dosyalarınızdan önce birleştirilmiş CSS dosyalarınız yüklenecektir.
CSS Excludes: Bu alana yazılmış CSS dosyaları küçülmez ya da birleştirilmez. Her satıra bir adres girin. Sitenizin bozulmasına neden CSS dosyalarını bu alana ekleyerek düzeltebilirsiniz. Ör: /wp-content/style.css
Combined JS Priority: “Combine JS” özelliğini kullandıysanız ayrılmış JS dosyalarınızdan önce birleştirilmiş JS dosyalarınız yüklenecektir.
JS Excludes: Bu alana yazılmış JS dosyaları küçülmez ya da birleştirilmez. Sitenizin bozulmasına neden JS dosyalarını bu alana ekleyerek düzeltebilirsiniz. Her satıra bir adres girin. Ör: /wp-content/custom.js
Max Combined File Size: Maximum birleştirilmiş dosya boyutunu belirler. Yüksek boyutlar belirlerseniz daha az dosya oluşturulur. Bu sayede daha az sorgu oluşacaktır. Bu sayede daha yüksek puan elde edilebilir ancak bellek kullanımı artacaktır. Varsayılan olarak 1.2 MB verilmiştir.
Remove Query Strings: Sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırır. Bu sayede statik dosyalarınızın extra sorgu oluşturması engellenir. Google reCAPTCHA otomatik olarak atlanır. Açık konumda olmalıdır.
Load Google Fonts Asynchronously: Google Font’larını asenkron bir şekilde yüklemenizi sağlar. Aynı anda birden fazla fontun indirilmesi sağlanır. Dikkat bu ayar açık konumdayken “Swap Google Font” gibi eklentiler düzgün çalışmaz.
Remove Google Fonts: Google Font’larını devre dışı bırakmanızı sağlar. Bu ayar bazı temalarda çalışmayabilir.
Critical CSS Rules: Ekranın üst kısmındaki görünür içeriğin daha hızlı yüklenmesi için gerekli CSS dosyalarınızı buraya yazabilirsiniz.
JS Deferred Excludes: Listelenen JS dosyalarını ertelemeden yükler. Buraya eklediğiniz JS dosyaları görünür içeriğin geç gelmesine sebep olabilir.
Remove WordPress Emoji: WordPress emojilerini kaldırır. Bu ayar GT Metrix, Pingdom, PageSpeed gibi test sitelerinden yüksek puan almanızı sağlar.
URI Excludes: Listelenen sayfalar da ön bellek hariç tutulur.
Role Excludes: Seçilen kullanıcı gruplarında ön bellek hariç tutulur.

“Media”

LiteSpeed cache ayarları – görüntü dosyaları cache ayarları
Lazy Load Images: Sitenizdeki fotoğraf ve videolar yanlızca görünen kısıma gelince yüklenir. Bu ayar bazı temalarda düzgün çalışmayabilir.
Lazy Load Image Excludes: Listedeki görüntülere lazy load uygulanmaz.
Lazy Load Image Class Name Excludes: Bu listeye eklenen CSS class’larını kullanan resimlere lazy load uygulanmaz.
Lazy Load Image Placeholder: Resimler yüklene kadar gri bir alan görünecektir. Bu alanlar için istenirse farklı bir resim eklenebilir.
Responsive Placeholder Background Color: Resimler yüklenen kadar gösterilen gri alan yerine farklı bir renk seçilebilir.
Generate Reponsive Placeholder In Background: Resimler yüklenen kadar belirlenen resim ya da renklerin arka planda hazır halde tutulmasını sağlar. Bu ayar açık olmalıdır.
Lazy Load Iframes: Iframe’ler için lazy load uygulanır. Örneğin sayfa içine çektiğimiz Google Map. Sitede bozulmalara yol açılabilir.
Inline Lazy Load Images Library: Lazy Load çalışabilmesi için bir java script kodu gerekir. Bu kodu HTML’in içinde çağırarak fazladan bir JS kodu uygulanmaz.
Optimize Automatically: LiteSpeed Images Optimization için otomatik cron görevi oluşturulması sağlanır. Bu sayede görseller otomatik olarak sıkıştırılır. Bu işlemin sağlanabilmesi için LiteSpeed Images Optimization kredinizin 1200’den yüksek olması gerekir. Açık konumda olmalıdır.
Optimization Cron: Sıkıştırılmış görsellerin LiteSpeed sunucusundan otomatik olarak çekilmesini sağlar. Açık konumda olmalıdır.
Optimize Original Images: Görüntülerin boyutunu düşürerek optimize eder ve orjinalleri ile aynı klasör içerisine yerleştirir. Açık konumda olmalıdır.
Remove Original Backups: Orjinal görüntüleri sunucudan siler. Devre dışı olmalıdır. Diskinizde yer azalıyorsa resimler yedeklenip etkinleştirilebilir.
Optimize WebP Versions: Görüntülerin WebP versiyonlarını oluşturur.
Optimize Losslessly: Dosyaları görüntü kaybı olmadan sıkıştırır. Kayıplı sıkıştırmaya göre daha büyük dosya boyutu oluşur.
Preserve EXIF/XMP data: Resime gömülü olan, Copyright, GPS, yorum ve anahtar kelimeler gibi bilgiler korunur. Dosya boyutu az da olsa artar.
Image WebP Replacement: Görüntülerin WebP versiyonlarını otomatik olarak kullanır. Bu ayar site hızı ve PageSpeed puanı için önemli.
WebP Attribute To Replace: Öz niteliklerini belirlediğiniz WebP görüntülerini WordPress sitenize eklemenizi sağlar.
WebP For Extra srcset: Scrset, retina ekranlar için farklı çözünürlüklerde görüntülerin sunulmasını sağlar. Bu kod dışında kullanılan yöntemlerin de WebP formatını kullanması sağlanır.

“CDN”

LiteSpeed cache ayarları – CDN bölümü.
CDN – Content Delivery Network, içerik dağıtım ağı olarak Türkçe’ye çevirebiliriz. Kısaca, web site içeriğimizin diğer ülkelerdeki sunuculardan sunulmasıdır. Böylece ziyaretçiler kendilerine en yakın sunucudan hızlı bir şekilde sitemize ulaşmış olur.
Enable CDN: CDN özelliğini etkinleştirir. Aşağıdaki Cloudflare API’sini kullanıyorsanız bu ayar kapalı olmalıdır.
CDN Mapping: CDN hizmet sağlayıcıları kullanmadan, kendi CDN ağınızı eklemenizi sağlar.
Alt domain ekleyerek CDN gibi davranmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan artı butonu ile CSS, JS ve resimler için ayrı ayrı CDN oluşturabilirsiniz.
Orjinal URLs: Boş kalırsa site adresiniz varsayılan olarak ayarlanır. Değiştirmek isterseniz başına “//” koyarak ekleyebilirsiniz. Birden fazla eklemek için araya virgül koyun.
Included Directories: Yanlızca belirlenen klasörler CDN’e aktarılacaktır.
Exclude Path: Eklenen yollar hariç bırakılır. Her satıra bir adet girin.
Load JQuery Remotely: JQuery ile uzak sunucuda CDN hizmeti vermenizi sağlar. Kullanmıyorsanız kapalı olmalıdır.
Quic Cloud API: Quic Cloud, Google CDN hizmetidir. Kullanıyorsanız bilgilerinizi girmeniz yeterli.
Cloudflare API: En çok bilinen ve kullanılan CDN hizmetlerinden biri. Ben kullandığımda bazı dosyalar 404 hatası verdi o yüzden pek tavsiye etmiyorum.

“ESI”

Bu bölüm OpenLiteSpeed ile çalışmaz. Eğer Veridyen, Güzel Hosting, Turhost gibi paylaşımlı sitelerden host kiraladıysanız bu bölümü kullanamazsınız.
ESI – Edge Side Includes, “kenar bölümleri dahil etmek” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Bu bölümün amacı yönetici ve editör grupları için farklı önbellek alanları oluşturmaktır.

“Advanced”

Object Cache: Bu bölüm OpenLiteSpeed’te kullanılamaz. Ayrıca sunucu üzerindeki PHP ayarlarınızda, php-memcache veya php-redis modülleri yüklü olmalıdır.
Bu ayar sitenizdeki sorguları azaltmak için tasarlanmıştır. Örneğin veri tabanında WordPress site seçenekleri kayıtlıdır. Bu kayıtlarda site adı, URL bilgileri gibi bilgiler bulunmaktadır. Her defasında aynı veri için veri tabanına bağlanmak zaman kaybına neden olur.
Browser Cache: Sitedeki üst alan veya alt alan gibi sabit bölümlerin tarayıcı ön belleğine alınmasını sağlar. Bu sayade sayfa geçişleri çok daha hızlı gerçekleşir.
Browser Cache TTL: Tarayıcı ön bellek süresini belirtir. Google bu sürenin 31557600 saniye yani 1 yıl olmasını istiyor. Bu sayede PageSpeed testinde “Statik öğelerin ön belleğe alın” uyarısının da düzeldiğini ve daha yüksek puan aldığınızı göreceksiniz. Bu ayar mutlaka açık olmalıdır.
Check Advanced Cache: Ön bellek eklentilerinin çoğu advanced-cache.php dosyasını kullanmaktadır. Birden fazla ön bellek eklentisi kullanıyorsanız bu işareti kaldırın.
Login Cookie: Giriş yapan kullanıcılar için LiteSpeed, _lscache_vary çerezini kullanmaktadır. Bu ayar, aynı etki alanında birden fazla site varsa, oturum açan kullanıcıların çerezlerini ayırmanın etkili bir yoludur.
Purge All Hooks: LiteSpeed, otomatik olarak, tüm ön belleği temizlerken, bazı kancalar kullanır. Listeyi düzenleyerek, temizleme şeklini değiştirebilirsiniz. Örneğin, listeye “comment_post” eklenirse, yorum yapıldığında, tüm ön bellek silinir.
Improve HTTP/HTTPS Compatibility: Sayfalarınızda hem HTTP hem HTTPS alanlar varsa, bu alanların, daha düzenli çalışmasını sağlar.
Instant Click: Bir bağlantının üzerine geldiğinizde, sayfa önceden yüklenir ve hazır hale getirilir. Ancak bu ayar, sunucu yükünüzü arttırır. Kapalı olmasını tavsiye ederim.

Etiketler

Emre YILDIRMAZ

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emree.org ‘da devam ettiriyorum. Daha fazla bilgi al
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
error: